První laminátové podlahy se ve světě objevily již v 70. a 80. letech minulého století a od té doby došlo k mnoha vylepšením, čímž si získaly stabilní pozici mezi podlahovými krytinami a to hlavně díky své příznivé ceně a všestranným vlastnostem.

Značkové laminátové podlahy ALSAFLOOR

JAK SE V NABÍDCE LAMINÁTOVÝCH PODLAH ZORIENTOVAT ?

Prvním krokem při výběru podlahy by mělo být zvážení, do jakého prostoru bude podlaha instalována,  jaká bude zátěž v daném prostoru a v neposlední řadě hraje svoji roli i finální vzhled podlahy.

ZÁTĚŽOVÁ TŘÍDA - SKLADBA

Laminátové podlahy se vyrábějí v různých zátěžových třídách. Zátěž podlahy je určována skladbou podlahy. U kvalitních laminátových podlah je základem ( nosnou, střední deskou ) extrémně tvrdá dřevovláknitá deska HDF (high-density fiberboard ) s vysokou hustotou a odolností vůči deformacím a vlhkosti.  Tato deska je tvrdá jak kámen a má hladký povrch, který je možný potisknout, kašírovat, ale také podýhovat. Vrchní, nášlapná ( dekorativní ) vrstva je složena ze speciální celulózy s umělou pryskyřicí a je impregnována.  Tato vrstva se nachází na horní pohledové straně lamely a určuje povrchovou odolnost podlahy a také dává podlaze výsledný vzhled. Nejčastěji to bývá imitace dřeva, nejčastěji dubového dřeva s různým patinováním, dále pak imitace exotického dřeva, imitace dlažby atd. Zadní ( spodní ) vrstva nosné desky HDF je impregnována proti vlhkosti.

D O M Á C N O S T I
symbol zátěžová třída využití odolnost vůči otěru
zátěžová třída podlah 
21 Mírně nebo příležitostně zatěžované místnosti v rodinných domech a bytech (ložnice, pokoje pro hosty) AC 1
zátěžová třída podlah 
22 Středně zatížené prostory v rodinných domech a bytech (obývací pokoje, jídelny, vnitřní chodby) AC 2
zátěžová třída podlah 
23 Intenzivně zatěžované prostory v rodinných domech a bytech (vstupní haly, kuchyně) AC 3
       
K O M E R Č N Í     P R O S T O R Y
symbol zátěžová třída využití odolnost vůči otěru
zátěžová třída podlah 
31 Mírně nebo příležitostně zatížené prostory v komerčních budovách (hotelové pokoje, konferenční místnosti, malé
kanceláře)
AC 3
zátěžová třída podlah 
32 Středně zatížené prostory v komerčních budovách (školy, kanceláře, čekárny, butiky) AC 4
zátěžová třída podlah 
33 Intenzivně využívané prostory v komerčních budovách (haly, obchodní domy, učebny ) AC 5

ZPŮSOB VÝROBY

Všechny tři vrstvy jsou k sobě pod vysokým tlakem a za použití pryskyřic a tepla pevně spojeny. Podle druhu spojení jednotlivých vrstev rozlišujeme kašírované laminátové podlahy ( tzv. přímo stlačené lamináty – DPL ) a nebo nepřímo kašírované ( vysoce tlakové lamináty – HPL ). Odolnější a také dražší laminátové podlahy jsou vyrobeny z vysoce tlakových laminátů, levnější pak z přímo stlačených laminátů )

ROZDÍL

Rozdíl mezi nimi není na první pohled patrný. Lze ho pozorovat v řezu, kdy u kvalitního laminátu je vidět zřetelná cca 1 mm silná vrstva laminátu, zatímco u melaminových podlah tato vrstva není a povrchem je polaminovaný potištěný papír. Životnost kvalitních značkových laminátových podlah je mezi 15-25 lety , zatímco životnost melaminových podlah bývá mezi 2-5 lety. Tyto informace je dobré uvážit ještě před nákupem a promyslet,  zda se počáteční investice do podlahy vyplatí v závislosti na době, po kterou nám bude sloužit. 

CENY V ZÁVISLOSTI NA KVALITĚ LAMINÁTOVÝCH PODLAH 

Nejlevnější a i kvalitní laminátové podlahy lze pořídit již od cca 300 Kč/m2. Cena laminátových podlah je dána jejich kvalitou a zpracováním. V nižší cenové relaci cca 300,- Kč pořídíme podlahy s bytovou a lehce komerční ( kanceláře ) zátěží, které již budou oproti podlahám z marketů ( ceny okolo 100,-Kč /m2 ) opatřeny kvalitní nosnou HDF deskou. Zkratka HDF pochází z anglického názvu High Density Fibreboard . Je to dřevovláknitá deska, která je tvrdá jako kámen, má celistvou strukturu a uzavřený povrch, proto je možné tyto desky kašírovat,  opatřit potiskem, dýhovat. Pokud porovnáváme HDF desky s deskami MDF (Medium Density Fibreboards) , které bývají nosnou deskou podlah s velice nízkou cenou, pak podlahy s nosnou deskou HDF mají větší hustotu, lepší odolnost v ohybu a pevnost v tahu  a také větší odolnost proti bobtnavosti. Obecně platí, že dražší podlahy, podlahy s vyšší zátěžovou třídou jsou vyráběny v tzv.vysokotlakého laminátu HPL - High Pressure Laminate, který se vyrábí odděleně a tato samostatně zpracovaná a důkladně slisovaná vrstva se nalepí na základní desku HDF, zatímco přímotlaký laminát DPL , jehož výroba je levnější a rychlejší se vyrábí odvíjením základních vrstev z rolí a průběžným lisováním na základní desku. Tím, že se laminátové podlahy vyrábějí ve vrstvách je dáno to, že největší důraz je kladem na vrchní tzv. nášlapnou vrstvu. Vysokotlaké laminátové podlahy mají zřetelnou ( v řezu znatelně viditelnou ) téměř milimetrovou vrstvu laminátu, která pokryvá dekorační vrstvu, ( vrstvu, která určuje výsledný vzhled podlahy ). Špičkové laminátové podlah, pak mívají obvykle dvě takovéto vrstvy. Pouhým okem tak můžeme odlišit kvalitní laminátovou podlahu od méně kvalitní melaminové podlahy, která tuto vrstvu postrádá ( jedná se pouze o papír pokrytý slabou vrstvou lamina ).  Kvalitní a odolné laminátové podlahy se od méně kvalitních, které ve většině obchodních řetězců můžeme zakoupit již okolo 100 Kč/m2 logicky odlišují i cenou. Doporučujeme počáteční investici do podlahy dobře zvážit, rozdíl v pořizovací ceně nebývá vysoký, zatímco rozdíl v živostnosti je zásadní. Životnost levných podlah bývá cca 2-3 roky, zatímco živostnost kvalitních podlah je mezi 15-25 lety. Většina špičkových výrobců  si je jista kvalitou svých výrobků a na tuto dobu i poskytuje záruku.

VÝHODY A NEVÝHODY LAMINÁTOVÝCH PODLAH 

Jako všechny ostatní výrobky, mají laminátové podlahy své výhody i nevýhody.   

VÝHODY

Hlavní výhodou laminátových podlah je jejich relativně nízká pořizovací cena. Podlahy z kvalitního  a odolného laminátu pořídíte již od cca 300 Kč/m2.  Další předností je vysoká odolnost vůči mechanickému poškození, barevná stálost a jednoduchost pokládky, která je zvládnutelná i zdatnějším kutilem.  Díky svému složení jsou laminátové podlahy ideální volbou pro podlahy s podlahovým topením.  Laminát totiž dokáže velmi dobře rozvádět teplo. Podstatnou výhodou je i nenáročná  údržba ( vysávání, zametání a občasné přetření vlhkým mopem ),  vhodnost pro alergiky a navíc, laminátové podlahy jsou antistatické, nehořlavé, jsou vyrobeny z obnovitelných surovin (96% dřevo), neobsahují těžké kovy a montáž lze provádět bez lepidla. 

NEVÝHODY 

Hlavní nevýhodou laminátových podlah je nemožnost renovace. V případě velkého poškození laminátové podlahy je nutno celou lamelu vyměnit. Dále pak hlučnost, tomu lze předejít buď koupí kvalitní podložky nebo lze koupit přímo podlahy s integrovanou protihlukovou podložkou. Další nevýhodou je studenější pocit při chůzi či doteku oproti dřevěným podlahám, či podlahám s pravou dřevěnou dýhou.  V dnešní době, kdy je velká část interiérů vybavena podlahovým topením, tato vlastnost přestává býti podstatnou.

 

©2016 iALSAFLOOR